Sistemi “Iron Dome” shkatërron raketën e lëshuar nga Gaza

Raketa e lëshuar nga Gaza, nuk kanë arritur të godasin Izraelin, ato u shkatrruan në ajër

Kupola e hekurt në parandalimin e një sulmi raketor

Iron Dome është një sistem i mbrojtjes ajrore i zhvilluar nga dy firma izraelite me mbështetjen e SHBA-së kundër sulmeve raketore.

Forcat e Sigurisë izraelite (IDF) kanë shkatërruar një raketë të lëshuar nga Rripi i Gazës të hënën e 18 prillit.

Shpërthimi u dëgjua në zonën e Eshkol-it, ndërsa sirenat u dëgjuan deri mbi fshatrat Kissufit dhe Ein HaShlosha në kufirin e Izraelit me Gazën.

Ky është funksionimi i sitemit “Iron Dome” apo në shqip Kupola e hekurt

Gjatë sulmit nuk ka pasur të lënduar, kështu ka njoftuar shërbimi i urgjencës në Izrael.

Xhihadi Isalmik dhe Hamasi kanë lëshuar selitë e tyre në enklavën e Gazës, në pritje të një kundërpërgjigjeje nga ana e Izraelit.

Kjo erdhi pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit deklaruan një alarm të rremë mbi sirenat e raketave në zonë, të dielën e 17 prillit.

Rripi i Gazës, nën përgjegjësinë e grupit militant të Hamasit, Xhihadi Islamik, kanë kërcënuar së fundmi se do të godasin Izraelin pas tensioneve të fundit në Jerusalem, ku ishin plagosur mbi 150 persona nga policia izraelite në afërsi të Xhamisë Al-Aksa.

Pavarësisht nga këto paralajmërime, inteligjenca e Izraelit nuk beson se përshkallëzimi i fundit do të kalojë në luftë.

ilusrimi

Sistemi ka tre komponentë, një radar që zbulon raketat që vijnë, një sistem komandimi dhe kontrolli që përcakton nivelin e kërcënimit, dhe një interceptor që, nëse sistemi përcakton se jetët e njerëzve ose infrastruktura janë në rrezik, kërkon të shkatërrojë raketën në hyrje përpara se të godasë.

Sipas zyrtarëve izraelitë, sistemi është rreth 90% efektiv në ndalimin e raketave me rreze të shkurtër veprimi.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika