Situata në ishullin e Sazanit përkeqësohet

Zjarret në ishullin e Sazanit prej dy ditësh vazhdojnë të jenë ende aktive, dhe po i afrohen ish-bazës detare. Terreni i vështirë dhe pamundësia për të ndërhyrë nga ajri e kanë vështirësuar ndërhyrjen e zjarrfikësve

Situata në ishullin e Sazanit

Situata me zjarret në ishullin e Sazanit në Vlorë është përkeqësuar, flakët e zjarrit iu kanë afruar godinave të bazës detare.

Zjarret në ishullin e Sazanit prej dy ditësh vazhdojnë të jenë ende aktive dhe po i afrohen ish-bazës detare. Baza ushtarake shërben për monitorimin e hapësirës detare nëpërmjet radarëve.

Terreni i vështirë dhe pamundësia për të ndërhyrë nga ajri, ka vështirësuar ndërhyrjen e zjarrfikësve.

Pjesë shqetësuese për forcat e zjarrfikësve, ato të ushtrisë dhe policisë mbeten plasjet e municioneve të vjetra që janë hedhur ndër vite.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes ka thënë se situata në Sazan vazhdon të mbetet kritike, ndërsa shkaku i zjarrit mund të jetë pakujdesia e turistëve.

Zjarri në ishullin e Sazanit po përhapet për shkak të erës

 

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika