Situata në veri, KFOR: Kemi angazhuar trupa dhe patrulla shtesë në veri të Kosovës

KFOR-i ka bërë të ditur se duke monitoruar situatën në veri të Kosovës, dh se ka shtuar trupat dhe patrullime për të ofruar një mjedis të sigurtë dhe të sigurojnë lirinë e lëvizjes

KFOR-i

KFOR-i ka thënë se janë duke monitoruar nga afër situatën në veri të Kosovës dhe kanë aftësinë dhe personelin për të ofruar një mjedis të sigurt dhe për të siguruar lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitet.

“Po e monitorojmë nga afër situatën në veri të Kosovës @NATO_KFOR ka aftësinë dhe personelin për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet nën mandatin tonë të OKB-së Rezoluta 1244 e vitit 1999”,  thuhet në njoftim e KFOR në Twitter.

Ata shtuan se nga tetori i këtij viti kanë përforcuar pranin e tyre duke përfshirë trupa dhe patrullime shtesë në veri.

Që nga tetori ne kemi përforcuar praninë tonë, duke përfshirë edhe me trupa dhe patrullime shtesë në veri të Kosovës këtë javë. Ne presim që të gjithë aktorët të koordinohen ngushtë me të @NATO_KFOR dhe përmbahen nga shfaqjet provokuese të forcës, për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e të gjitha komuniteteve”, kanë thënë nga KFOR.

Ata u kanë bërë thirrje të dy palëve asaj kosovare dhe serbe që të që angazhohen që të mundësojnë lirinë e lëvizjes në Kosovë.

“Ne i nxisim të gjitha palët që të angazhohen për të mundësuar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes në Kosovë[email protected]_KFOR do të vazhdojmë të përmbushim mandatin tonë të #OKB- së për të gjitha komunitetet në Kosovë. Zgjidhjet duhet të kërkohen përmes dialogut”.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika