“S’ka rrezik të menjëhershëm ushtarak” për Moldavinë

Moldavia aktualisht nuk po përballet “me një rrezik të menjëhershëm ushtarak”, por është subjekt “i një lufte hibride të nisur nga Rusia” me qëllim “të përmbysjes së pushtetit”

Moldavia aktualisht nuk po përballet “me një rrezik të menjëhershëm ushtarak”, por është subjekt “i një lufte hibride të nisur nga Rusia” me qëllim “të përmbysjes së pushtetit”.

Kështu deklaroi në një intervistë për AFP, ministri i Mbrojtjes së Moldavisë, Anatolie Nosatii.

Moldavia po përballet me protesta anti-qeveritare dhe me tensione në rritje me Moskën.

“Aktualisht nuk ekziston një rrezik i menjëhershëm ushtarak për Moldavinë, por ka lloje të tjera të rreziqeve që prekin sigurinë e shtetit: lufta hibride”, tha ai.

Duke gjeneruar “dezinformata, tensione brenda shoqërisë sonë”, Rusia po tenton “të ndryshojë rendin politik, të destabilizojë dhe përmbysë pushtetin shtetëror”, tha ministri moldav.

Moldavia, shtet pro-evropian, vazhdimisht ka akuzuar Moskën se po planifikon që në mënyrë të dhunshme të rrëzojë Qeverinë e saj përmes sabotatorëve të maskuar si protestues anti-qeveritarë. Këto akuza janë hedhur poshtë nga Rusia.

“Sfidat kryesore aktualisht janë një sërë provokimesh që Federata Ruse po tenton që të përdorë për të destabilizuar situatën”.

Të dielën, policia moldave arrestoi anëtarë të një rrjeti që tha se po tentonin të minonin shtetin dhe dyshohet se ata po orkestroheshin nga Moska.

Autoritetet thanë se të arrestuarit kanë vepruar pasi “kanë marrë informacione mbi organizimin nga shërbimet speciale ruse për veprimet destabilizuese në territorin tonë përmes protestave”.

Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë akuzoi Rusinë se po tentonte ta destabilizonte Moldavinë në mënyrë që në këtë shtet të instalohej një qeveri e re pro-ruse.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika