Sllovakia ndryshon Kushtetutën për të mundësuar zgjedhjet e parakohshme

Parlamenti i Sllovakisë ka amendamentuar Kushtetutën e shtetit për të mundësuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Nëntëdhjetë e dy ligjvënës mbështetën amendamentin që mundëson mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, nëse për një vendim të tillë votojnë shumica e Këshillit Kombëtar të Sllovakisë prej 150 ulësesh. Kushtetuta e Sllovakisë më herët nuk ka lejuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Pasi Qeveria e udhëhequr nga kryeministri sllovak, Eduard Heger, nuk i mbijetoi mocionit të mosbesimit në Parlament në dhjetorin e kaluar, presidentja Zuzana Caputova u dha afat ligjvënësve që deri në janar të bënin ndryshimet kushtetuese, shkruan REL.

Partitë opozitare iniciuan mocionin e mosbesimit pas disa muajsh krizë politike. Caputova i kërkoi kabinetit të Heger që të qëndronte në pushtet si Qeveri në detyrë.

Presidentja sllovake tha se ajo do të zgjedhë një kryeministër të ri dhe do të betohet Qeveria e re, nëse ligjvënësit nuk i bëjnë ndryshimet kushtetuese deri më 31 janar.

Këshilli Kombëtar ka caktuar seancë për të enjten për të debatuar lidhur me datën e mundshme të mbajtjes së zgjedhjeve të përgjithshme. Partitë që aktualisht janë pjesë e koalicionit qeverisës thanë se preferojnë që zgjedhjet të mbahen më 30 shtator, ndërkaq opozita kërkon që zgjedhjet të mbahen më herët, në maj ose qershor.

Sipas sondazheve të fundit, opozita ka shanse të mira që të fitojë në zgjedhjet e parakohshme.

Zgjedhjet e rregullta parlamentare në Sllovaki ishin të parapara të mbaheshin në shkurt të vitit 2024.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika