Sot, presidentja Osmani do të jetë mysafir në emisionin “Radar”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të jetë mysafir në emisionin "Radar" në RTV Dukagjini

Sot (të mërkurën) në emision “Radar” në RTV Dukagjini, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, vjen me një intervistë ekskluzive, për Ditën Ndërkombëtare të Presidentëve.

Emisioni Radar në Radio Dukagjini nis nga ora 09:00 deri në orën 11:00.

Dita ndërkombëtare e Presidenteve është një festë e caktuar për të nderuar rolin dhe kontributin e presidentëve në nivel ndërkombëtar.

Kjo ditë shënohet për të vlerësuar liderët shtetërorë që kanë shërbyer në postin e presidentit dhe kanë ndikuar në politikën globale.

Presidenti i një vendi ka një rol të rëndësishëm në përfaqësimin e shtetit të tij në skenën ndërkombëtare.

Ai ose ajo përfaqëson interesat e vendit dhe promovon bashkëpunimin me vendet e tjera në fusha të ndryshme, si politika, diplomacia, ekonomia dhe të drejtat e njeriut.

Dita ndërkombëtare e Presidenteve mund të shërbejë si një rast për të reflektuar mbi rolin dhe përgjegjësitë e presidentëve, për të diskutuar sfidat dhe mundësitë që përballen në skenën ndërkombëtare, si dhe për të vlerësuar sukseset dhe arritjet e tyre në ndërtimin e paqes, të sigurisë dhe të zhvillimit të vendit të tyre.

Kjo ditë gjithashtu mund të përdoret për të inkurajuar bashkëpunimin ndërkombëtar dhe dialogun midis presidentëve të vendeve të ndryshme, duke promovuar stabilitetin dhe zhvillimin e qëndrueshëm në planin global.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika