Spahiu: Ajo çka ndodhi sot në veri, është më e rëndësishme se sa shpallja e Pavrësisë së Kosovës

Analisti Nexhmedin Spahiu ka thënë se ajo çka ndodhi në veri të Kosovës në ditën e premte është më e rëndësishme se sa vet shpallja e Pavarësisë së Kosovës. Sipas tij, ngritja e flamurit të Kosovës në komunat veriore dhe vendosja e kryetarëve brenda objekteve është një sukses më i madh dhe ka rëndësi të veçantë

Profesori, Nexhmedin Spahiu

Profesori, Nexhmedin Spahiu, ka thënë se ajo çfarë ka ndodhur gjatë ditë së premte në veri të Kosovës është e rëdëshime sesa shpallja e Pavrësisë së Kosovës.

Sipas Spahiut, e rëndësishme është pasi është ngritur flamuri i Kosovës në komunat veriore të Kosovës dhe vendojas e kryetarëve brenda objekteve e bën një sukses më të madh se shpallja e Pavrësisë dhe kjo duhet

“…deklarata e Blinkenit, thjeshtë është një deklratëë diplomatike ku e fajson njërën anë për t’i thanë edhe anës tjetër stop dhe kjo ka një kuptim kësisoj. Përndryshe ky është një sukese i madhe i shtetit të Kosovës, madje më i madhë se shpallja e Pavrësisë së Kosovës. Është sukses. Është më e rëndësishme për Kosovën se shpallja e Pavrësisë së Kosovës. Prandaj beteja nuk ka përfunduar edhe në muajt në vijim, natytisht, nëse arrijnë instutucionet e Kosovës dhe policia e Kosvës me e mbajtë këtë gjendje që është sot. Atëherë pozita e Kosovës në Bruksel do të jetë më e favrorëshme sesa në të kundërtën…”, ka thënë Spahiu në “Debat Plus”.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika