SPAK: kërkon konfiskimin e pasurisë së Kasem Mahmutaj

Prokuroria  e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsioni (SPAK) ka kërkuar që t'i konfiskohet pasuria e deputetit nga radhët e Partisë Demokratike (PD), Kasem Mahmutaj

Kasem Mahmutaj

Kërkesa për sekuestrimin e pasurive, Kasem Mahmutaj, deputet nga radhët e PD-së, ka ardhur pasi vëllai i tij, Gazment Mahmutaj, i cili ka qenë edhe subjekt i OFL-së, dhe i dënuar në Itali me akuzën e trafikut të drogës dhe prostitucionit.

16 pasuri të paluajtshme i’u janë konfiskuar nga SPAK-u familjes Mahmutaj.

Po ashtu ka pasur edhe sekuestrime tek mjetet e lëvizshme siç janë, automjete, aksione në një kompani që tregtonte, pajisje elektrike dhe subjekte biznesi.

Ndër pronat e sekuestruara ishin edhe ato të deputetit.

“Shfrytëzim prostitucioni”, vepra për të cilën është dënuar vëllai i deputetit të PD-së Gazmend Mahmutaj (alias Eduarto Toska) nga shteti italian.

Është shënuar hera e parë që SPAK-u ka konfiskuar pasuri ndaj një deputeti, në kuadër të procesit kundër krimit edhe korrupsionit.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika