Spotify do të shkarkojë 1500 punonjës për t’i ulur kostot

Kompania Spotify ka njoftuar të hënën se do të zvogëlojë numrin e punonjësve të tij me rreth 17% pasi përshpejton një shtytje të përfitimit

Foto ilustrim

Gjiganti i transmetimit muzikor, Spotify pritet të ulë këtë vit numrin total të punonjësve me rreth 17 për qind në të gjithë kompaninë.

Siç raportohet, kompania do të pushojë nga puna rreth 1500 punonjës për t’i ulur kostot, pasi kishte lënë 600 punonjës të tij të largohen në janar dhe 200 të tjerë në qershor.

Në tremujorin e fundit kompania ka fituar duke u ndihmuar nga rritja e çmimeve në shërbimet e saj të transmetimit dhe rritja e abonentëve në të gjitha rajonet.

Kjo platformë ka parashikuar që numri i dëgjuesve të saj mujorë të arrinte në 601 milionë në tremujorin e festave, ka raportuar të hënën Reuters.

Drejtori ekzekutiv, Daniel Ek, ka thënë për Reuters se kompania është ende e fokusuar në efikasitetin për të përfituar më shumë.

Në një letër drejtuar punonjësve, CEO i Spotify, ka thënë se kompania punësoi më shumë në 2020 dhe 2021 për shkak të kostos më të ulët të kapitalit dhe ndërkohë që prodhimi i saj është rritur, shumica e saj ishte e lidhur me të pasurit më shumë burime.

“Ne debatuam për reduktime më të vogla përgjatë 2024 dhe 2025. Megjithatë, duke marrë parasysh hendekun midis gjendjes së objektivit tonë financiar dhe kostove tona aktuale operacionale, vendosa që një veprim thelbësor për të drejtën e kostove tona ishte alternativa më e mirë për t’i përmbushur objektivat tona”, u ka thënë ai punëtorëve përmes një letre.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika