SSP: Me nënshkrimin e marrëveshjes me rusët, qeveria shkel qëndrimin e Serbisë për Kosovën

Partia për Liri dhe Drejtësi, ka theksuar se Serbia ka nënshkruar marrëveshje  me Rusinë në kohën kur e gjithë bota është e kërcënuar nga Moska, përveç kësaj SSP-ja ka vlerësuar se Rusia është duke përdorur rastin e Kosovës si precedent

“Me këtë lëvizje të Selakoviqit, pozicioni ynë për Kosovën është minuar dhe Serbia është izoluar edhe më shumë nga pjesa tjetër e botës, e cila mbron sovranitetin e shteteve”, thuhet në fund të njoftimit të SSP-së.

Partia për Liri dhe Drejtësi(SSP) e ka dënuar nënshkrimin e “Planit të Konsultimeve në mes të Ministrive të Punëve të Jashtme të Serbisë dhe Rusisë për periudhën 2023-2024”, të cilin ministri në detyrë Nikola Selakoviq e ka nënshkruara me ministrin rus Sergej Lavrov në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

Për Partin SSP, është e çuditshme një marrëveshje tillë në kohën kur e gjithë bota është duke i parë vuajtje e popullit të Ukrainës.

“Është e pabesueshme që në një moment kur e gjithë bota po ndjek me frikë lëvizjet e Moskës që kërcënojnë paqen botërore, ndërkohë që ne kemi vëzhguar vuajtjet e përditshme të popullit ukrainas prej muajsh, ministri ynë teknik, në ditët e fundit të mandatit të tij, përfundoi një marrëveshje për zgjerimin e konsultimeve me një vend që shkel drejtpërdrejt Kartën e OKB-së dhe “që synon të aneksojë territorin e një vendi tjetër të njohur ndërkombëtarisht në territorin e tij”, thuhet në komunikatën e SSP-it.

Ndaj Agresionit të Rusisë në Ukrainë kishin reaguar jo vetëm Bashkimi Evropian dhe Amerika, por edhe Kina e India dhe shumë vende të tjera të botës.

Marrëveshja e fundit në mes të Serbisë dhe Rusisë është duke u parë nga SSP-i si dorëheqje nga Kosova sepse Rusia është duke përdorur rastin e Kosovës si precedent për shkak të pushtimeve të Eusisë në Ukrainë.

Sipas qëndrimit të MSA-së, me nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në këmbim të mundësisë për të bërë një foto me Lavrovin, qeveria jonë cenon drejtpërdrejt qëndrimin tonë në lidhje me Kosovën, i cili lejon qeverisë ruse të dalë nga bllokada e shkaktuar nga sulmi ndaj një vendi sovran dhe ndryshimi i dhunshëm i kufijve.

Kur e gjithë bota dënon sjelljen e Moskës, thuhet në deklaratë, “ministri ynë teknik fut gishtin në sy të gjithë botës së qytetëruar dhe nënshkruan një marrëveshje që nuk duhej të nënshkruhej”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika