Stafi akademik dhe studentët e FSI-së dhurojnë gjak

Me moton “Dhuro gjak, shpëto jetë”, këtë të enjte stafi akademik dhe studentët e Fakultetit të Shkencave Islame (FSI) kanë dhuruar gjak.

“Me moton “Dhuro gjak, shpëto jetë”, sot më datë 23.11.2023, stafi akademik i FSI-së dhe studentët dhuruan gjak”, thuhet në njoftimin e FSI-së.

Kjo nuk është hera e parë që FSI-ja merr një iniciativë të tillë. Zakonisht, stafi i tyre dhe studentët organizohen për dhurim të gjakut, sidomos në festat e rëndësishme siç është 17 shkurti apo 28 nëntori.

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, përkatësisht në Qendrën për Transfuzionin e Gjakut, rreth 85 për qind e nevojave të pacientëve i mbulojnë dhuruesit vullnetarë të gjakut, derisa për 15 për qind të pacientëve, ende vazhdojnë t’i mbulojnë familjarët.

May be an image of 4 people, people studying and hospital

May be an image of 2 people, beard and hospital

 

May be an image of 2 people, people studying, hospital and textMay be an image of 1 person, hospital and text

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika