Stano: Takimi në Berlin synon të mbështesë dialogun

Zëdhënësi i BE-së, Stano, ka thënë se takimi i 4 majit në Berlin synon të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve

Flamuj të Bashkimit Evropian

Të mërkurën e 4 majit, kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të mirëpresë në selinë e tij Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Po në këtë ditë, në Berlin do të udhëtojë edhe Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian(BE), Miroslav Lajçak.

Kurti dhe Vuçiq pritet që të takohen në Berlin, me praninë e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Lajçak fillimisht do të takohet me kancelarin Scholz e pastaj do të zhvillojë takim të veçantë jozyrtar me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq.

Ndërsa sa i përket procesit se si do të shkojë ky takim dhe çfarë synon, Zëdhënësi i BE-së Peter Stano është prononcuar për Telegrafin.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano

“Me ftesë të kancelarit Scholz, emisari Lajçak do të udhëtojë, gjithashtu, në Berlin për t’u takuar me kancelarin dhe më pas për të zhvilluar një takim jozyrtar të veçantë me presidentin Vuçiq dhe kryeministrin Kurti”, ka thënë Stano.

Ai ka shtuar se ky takim synon të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takuan për herë të parë më 15 qershor të vitit 2021 në Bruksel, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Takimi i dytë ndërmjet Kurtit dhe Vuçiqit është realizuar më 7 korrik 2021, dhe që atëherë nuk ka pasur takime të tjera në nivel të lartë.

Kurti do të takohet me kancelarin gjerman dhe përfaqësuesin e BE-së

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika