Statovci: Mungojnë 600 milionë euro që Serbia thotë që i ka sjellë në Kosovë, ato mund të jenë përdorur për akte kriminale

Deputetja e Guxo-s, Jeta Statovci ka deklaruar se vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës mbi dinarin ka qenë vendim i duhur dhe duhej të ndodhte kohë më parë

Deputetja e Listës Guxo, Jeta Statovci

Deputetja e Guxo-s, Jeta Statovci, ka deklaruar se vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës mbi dinarin ka qenë vendim i duhur dhe duhej të ndodhte kohë më parë.

Ajo përmendi edhe deklarimet e parave nga Serbia, si në mënyrë verbale, si ato buxhetore.

Statovci tha se vlera e këtyre deklarimeve kap vlerën e 800 milionë eurove, por që në sistemin financiar të vendit tonë, rezulton të jenë të deklaruara vetëm 200 milionë.

“Respektojmë vendimin e drejtë të Bankës Qendrore të Kosovës, i cili është në të drejtën e saj, i cili duhej të ndodhte shumë më parë”.

“Është interesante që në kuadër të deklarimeve buxhetore, mirëpo edhe deklarimeve verbale, Serbia flet për sjelljen e 800 milionë eurove faktikisht në Kosovë, pra dinarë, mirëpo në vlerën e 800 milionë eurove, mirëpo ato që deklarohen në doganë vazhdimisht rezultojnë të jenë 200 milionë”, u shpreh Statovci në Klan Kosova.

Ajo tha se në sistemin financiar ka një paqartësi të rreth 600 milionë eurove. E kjo, sipas saj, nënkupton shpërlaje të parasë, financim të terrorizmit apo akteve të tjera kriminale.

“Kjo nënkupton që në sistemin tonë financiar ka paqartësi diku rreth 600 milionë. Këtu nënkuptohet edhe këqpërdorje e saj në raport me shpëlarjen e parasë, në raport me financimin e terrorizmit apo akteve të tjera kriminale”, deklaroi deputetja.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe për sigurinë e një shteti të ketë transparencë financiare, dhe besoj se kjo është një e drejtë, të cilën dhe Kosova e ka të drejtën si çdo vend tjetër për një kërkesë të tillë”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika