Steve Nielsen, drejtori sportiv i FIA jep dorëheqjen pas më pak se një viti në detyrë

Steve Nielsen, i cili u emërua si drejtor sportiv i organit drejtues të Formula 1, FIA, në janar 2023, ka dhënë dorëheqjen nga ky rol në më pak se një vit nga emërimi i tij. Mandati i tij përfshinte përmirësimin e operacioneve të kontrollit të garave të FIA-s pas disa polemikash të shfaqura në vitet e fundit

Steve Nielsen ka dhënë dorëheqjen nga roli i tij si drejtor sportiv i organit drejtues të Formula 1, FIA, më pak se një vit që nga emërimi.

Ai u emërua në janar 2023 me një mandat për t’i përmirësuar operacionet e kontrollit të garave të FIA-s pas një sërë polemikash në vitet e fundit.

Nuk është dhënë asnjë arsye për largimin e Nielsen, por burimet thonë se ai ishte i pakënaqur me disa pjesë të rolit të tij.

Nielsen, 59 vjeç, nuk ishte i disponueshëm për koment kur u kontaktua nga BBC Sport.

Individët e F1 kanë thënë për BBC Sport se Nielsen ndjeu se FIA ​​nuk ishte e gatshme të bënte ndryshimet që ai mendonte se kërkoheshin për t’i bërë operacionet e saj të kontrollit të garave të përshtatshme për qëllimin.

Ekipet dhe pilotët mbështetën të gjithë lëvizjen e Nielsen në FIA dhe ka të ngjarë të jenë të tronditur nga vendimi i tij për t’u larguar dhe të shqetësuar për pasojat e mundshme të tij.

Në Çmimin e Madh të Belgjikës këtë vit, shoferi i Mercedesit, George Russell, drejtor i Shoqatës së Pilotëve të Çmimit të Madh, tha se Nielsen kishte qenë “një shtesë vërtet e shkëlqyer” për ekipin e operacioneve të FIA-s.

Largimi i Nielsen, i komunikuar brenda FIA-s më 21 dhjetor, është i dyti nga një rol i lartë në organin qeverisës në dy javët e fundit.

Më 13 dhjetor, Deborah Mayer dha dorëheqjen nga pozicioni i saj si kryetare e komisionit të FIA-s për gratë.

FIA nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi temën e Nielsen dhe Mayer.

Dorëheqjet vijnë pasi presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem, e gjeti veten të kapur në një seri polemikash të fundit qëkur u zgjodh në dhjetor 2021.

Në fillim të këtij muaji, FIA nisi një hetim përputhshmërie ndaj drejtorit të ekipit Mercedes F1 Toto Wolff dhe gruas së tij Susie Wolff, drejtoreshë e Akademisë F1, mbi bazën e “spekulimeve mediatike të përqendruara në pretendimin se informacioni i një natyre konfidenciale i ishte transmetuar një F1 drejtori i ekipit nga një anëtar i personelit të FOM”.

Por, pozicioni i tij u dëmtua kur Mercedes dhe F1 dhanë deklarata të formuluara duke hedhur poshtë akuzat e tyre, të ndjekura nga deklarata të formuluara dhe të koordinuara në mënyrë identike nga të gjitha ekipet rivale të Mercedes, duke thënë se nuk kishin bërë asnjë ankesë të tillë.

Dy ditë pas shpalljes së hetimit, FIA lëshoi ​​një deklaratë të dytë duke thënë se hetimi kishte përfunduar.

Nielsen u emërua në një ristrukturim të operacioneve të FIA-s në F1, i cili emëroi Nikolas Tombazis si drejtor me një vend.

Tombazis, i cili më parë kishte qenë drejtor teknik i FIA-s në F1, ishte shefi i menjëhershëm i Nielsen.

Nielsen iu bashkua FIA-s pas një karriere të gjatë në këtë sport, në të cilën, ai u vendos si një nga funksionarët e saj më të respektuar.

Ai kishte qenë drejtor sportiv për ekipet Tyrell, Benetton, Renault dhe Williams, përpara se t’i bashkohej mbajtësit të të drejtave komerciale F1 në 2017, pas marrjes së sportit nga grupi amerikan, Liberty Media, me të njëjtin titull pune. Ai u rekrutua nga ish-drejtori menaxhues, Ross Brawn dhe presidenti Stefano Domenciali.

Ndër shumë gjëra të tjera, Nielsen luajti një rol kyç në ndihmën për organizimin e një sezoni 2020 në mes të Covid-19.

F1 ishte sporti i parë ndërkombëtar që rifilloi aktivitetet gjatë pandemisë.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika