Steve Nielsen zgjidhet Drejtor Sportiv i FIA

Të mërkurën, u përzgjodh Drejtori Sportiv i FIA, Steve Nielsen, ka bërë të ditur faqja zyrtare

Nielsen është një nga anëtarët më me përvojë të paddock F1

Steve Nielsen u largua nga formula 1, duke u bërë Drejtor Sportiv i FIA, bëhet të ditur gjatë ditës së mërkurë.

Nielsen iu bashkua F1 në 2017, pasi kishte kryer më parë role sportive për një mori skuadrash duke përfshirë Lotus, Tyrrell, Honda, Benetton, Arrows, Renault dhe Williams, me karrierën e tij në Formula 1 që filloi në vitet 1980.

Të mërkurën, FIA konfirmoi një riorganizim të strukturës së saj të F1 për vitin 2023 pas një periudhe kalimtare, e cila sheh Nikolas Tombazis të bëhet drejtor me një vend, me Drejtorin e ri Sportiv Nielsen që i raporton atij.

Ndërkohë, Tim Goss – dikur nga McLaren – merr rolin e Drejtorit Teknik të mbajtur më parë nga Tombazis, me Federico Lodi të emëruar Drejtor Financiar dhe ish-Drejtorin Sportiv François Sicard të emëruar Drejtor Strategjie dhe Operacionesh.

Duke ofruar komentet e tij për këtë lëvizje, Presidenti dhe CEO i F1 Stefano Domenicali tha: “Dua të falënderoj Steve Nielsen për punën e tij të palodhur dhe përkushtimin gjatë pesë viteve të fundit në Formula 1.

“Ai është një profesionist shumë i respektuar në sportin tonë dhe ne e mbështesim plotësisht lëvizjen e tij në FIA. Aftësitë dhe përvoja e tij në Formula 1 do të ndihmojnë FIA-n në përpjekjet e saj të vazhdueshme për të përmirësuar operacionet e tyre gjatë fundjavave të garave.”

Nielsen shtoi: “Kam kaluar jetën time profesionale duke punuar për shumë ekipe dhe organizata në Formula 1, dhe mezi pres të angazhohem me një kapitull tjetër të ri me FIA-n.

“Unë do të doja të falënderoja Presidentin dhe Stefano Domenicali për besimin e tyre tek unë, dhe unë i kuptoj dhe vlerësoj sfidat unike që vijnë nga të qenit rregullator.

“Duke punuar ngushtë me një numër njerëzish në Federatë gjatë viteve, mezi pres të përballem me ato sfida që janë përpara tyre.

“Formula 1 është në një vend të mrekullueshëm për momentin dhe është përgjegjësia jonë të sigurojmë shëndetin e ardhshëm të sportit që është në zemër të gjithçkaje që bëjmë.”

Duke shpjeguar procesin pas ndryshimeve, presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem tha: “Ne kemi kushtuar shumë kohë dhe përpjekje për të bërë ndryshime të rëndësishme dhe të informuara në ekipin tonë të Formula 1 për të krijuar strukturën e duhur me njerëzit e duhur për të mbikëqyrur rregulloren e ardhshme të Sporti.

“Duke zhvilluar dhe fuqizuar njerëzit brenda organizatës sonë, si dhe duke sjellë ekspertizë dhe përvojë nga jashtë, kam besim se jemi në pozicionin më të mirë të mundshëm për të ecur përpara së bashku me partnerët tanë në FOM dhe ekipet e Formula 1.”

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika