Stoltenberg: Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO do të na bëjë të gjithëve më të sigurt

Sekretari i Përgjithshëm I NATO-s, Jens Stoltenberg nënvizoi se në një botë më të rrezikshme, "është edhe më e rëndësishme që Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të NATO-s".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Në një fjalim në Konferencën e “Sigurisë Folk och Försvar” në Salen, në Suedi, të dielën, Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg nënvizoi se në një botë më të rrezikshme, “është edhe më e rëndësishme që Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të NATO-s”.

Në një njoftim të NATO-s thuhet se Stoltenberg bëri thirrje gjithashtu për rritje të mbështetjes për Ukrainën dhe paralajmëroi se nënvlerësimi i Rusisë mund të ketë “pasoja të mëdha për sigurinë në rajonin nordik”.

Ai shtoi se ka besim se “ne së shpejti do të jemi në gjendje të mirëpresim ngrohtësisht” Suedinë dhe Finlandën në Aleancë.

Në margjinat e konferencës, Sekretari i Përgjithshëm u takua me kryeministrin suedez Ulf Kristersson, ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes, si dhe me kryetaren e opozitës Magdalena Andersson.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika