Stoltenberg: NATO do të vazhdojë të qendrojë me Ukrainën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se NATO nuk do të reduktojë përkrahjen e saj për Ukrainën, gjersa ka thënë se vetëm me mbështetje të Ukrainës do të arrihet një zgjidhje paqësore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se NATO nuk do të reduktojë mbështetjen e saj për Ukrainën, derisa të arrihet një zgjidhje paqësore.

“Kështu që NATO do të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa të duhet. Ne nuk do të tërhiqemi”, ka thënë Stoltenberg.

Një gjë e tillë u bë e ditur në një konferencë  për shtyp të premten e 25 nëntorit, shkruan CNN.

Stoltenberg, duke folur në një takim përpara ministrave të jashtëm të NATO-s, ka thënë se shumica e luftrave përfundojnë me negociata, por sipas tij për të arritur në një zgjidhje paqësore duhet të mbështetet Ukraina.

“Shumica e luftërave përfundojnë me negociata.Por ajo që ndodh në tryezën e bisedimeve varet nga ajo që ndodh në fushën e betejës. Prandaj, mënyra më e mirë për të rritur shanset për një zgjidhje paqësore është mbështetja e Ukrainës”, ka thënë Stoltenberg.

Tutje, Stoltenberg ka theksuar se NATO ka ofruar karburant, pajisje mjekësore, pajisje dimërore dhe bllokues të dronëve.

Ai ka thënë se në takimin që do të mbahet në Bukuresht në fund të nëntorit ku do të jenë pjesëmarrës ministrat e jashtëm të NATO-s, do të bëjë thirrje që të ndihmohet Ukraina për të kaluar krizën.

 

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Ministrja Haxhiu e quan “skandaloz” vendimin e Gjykatës ndaj Shaban...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e ka quajtur “skandaloz dhe të padrejtë” vendimin e Gjykatës Themelore në Pejë, e cila ka dënuar me 7...

Të fundit nga rubrika