Stoltenberg: Perëndimi duhet të përgatitet për “një konfrontim që mund të zgjasë me dekada” me Rusinë

Jens Stoltenberg - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s

Perëndimi nuk kërkon luftë me Rusinë, por duhet të “përgatisë veten për një konfrontim që mund të zgjasë dekada”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg për gazetën gjermane Welt Am Sonntag në një intervistë më 10 shkurt.

Zyrtarët nga vendet e NATO-s kanë shprehur shqetësime në rritje për mungesën e gatishmërisë së aleancës për një konflikt me Rusinë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës.

Lejtnant Admirali Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, tha në janar se civilët në vendet e NATO-s duhet të jenë gati për perspektivën e një lufte gjithëpërfshirëse me Rusinë brenda 20 viteve të ardhshme.

Mundësia e konfliktit të drejtpërdrejtë me Rusinë ka të ngjarë të varet nga rezultati i luftës në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët perëndimorë.

“Nëse (Presidenti rus Vladimir) Putin fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci që agresioni rus nuk do të përhapet në vendet e tjera,” paralajmëroi Stoltenberg .

NATO duhet të përmirësojë aftësitë e saj ushtarake, tha Stoltenberg, duke shtuar se “parandalimi funksionon vetëm nëse është i besueshëm”.

“Ekonomia e Rusisë është gjithnjë e më shumë në një bazë lufte”, tha Stoltenberg, dhe se sipas tij, NATO duhet të bëjë më shumë për të vazhduar.

“Ne duhet të rivendosim dhe zgjerojmë bazën tonë industriale më shpejt në mënyrë që të mund të rrisim dërgesat në Ukrainë dhe të rimbushim rezervat tona,” tha Stoltenberg./kyivindependent

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika