“Stop femicidit, boll ma”, marsh e performancë artistike kundër vrasjes së grave

Organizata “Artpolis” ka organizuar marshin “Stop Femicidit! #BollMa” dhe performancën artistike “Hope Bubble”. Duke folur për vrasjen e Liridona Ademajt, u konstatua se ky rast ka shpërfaqur fytyrën e vërtetë të sistemit patriarkal

Organizata “Artpolis” ka organizuar marshin “Stop Femicidit! #BollMa” dhe performancën artistike “Hope Bubble”, këtë të enjte në Prishtinë.

Aty u tha se vrasja e grave e dhuna sistematike e patriarkatit duhet të marrë fund, madje u konstatua se jeta e grave cenohet çdo ditë, në shtëpi, në rrugë, në punë, në hapësira publike e private, shkruan EO.

Sipas organizatorëve, është momenti i fundit që institucionet dhe shoqëria ta trajtojë me seriozitetin më të lartë vrasjen e grave e dhunën ndaj tyre dhe të dënojë maksimalisht kriminelët përkitazi me ligjin.

Duke folur për Liridona Ademajn, u konstatua se ky rast ka shpërfaqur fytyrën e vërtetë të sistemit patriarkal.

 

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika