“Stop femicidit, boll ma”, marsh e performancë artistike kundër vrasjes së grave

Organizata “Artpolis” ka organizuar marshin “Stop Femicidit! #BollMa” dhe performancën artistike “Hope Bubble”. Duke folur për vrasjen e Liridona Ademajt, u konstatua se ky rast ka shpërfaqur fytyrën e vërtetë të sistemit patriarkal

Organizata “Artpolis” ka organizuar marshin “Stop Femicidit! #BollMa” dhe performancën artistike “Hope Bubble”, këtë të enjte në Prishtinë.

Aty u tha se vrasja e grave e dhuna sistematike e patriarkatit duhet të marrë fund, madje u konstatua se jeta e grave cenohet çdo ditë, në shtëpi, në rrugë, në punë, në hapësira publike e private, shkruan EO.

Sipas organizatorëve, është momenti i fundit që institucionet dhe shoqëria ta trajtojë me seriozitetin më të lartë vrasjen e grave e dhunën ndaj tyre dhe të dënojë maksimalisht kriminelët përkitazi me ligjin.

Duke folur për Liridona Ademajn, u konstatua se ky rast ka shpërfaqur fytyrën e vërtetë të sistemit patriarkal.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika