Stuart Peach: Pres nga Kosova dhe Serbia që të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse e përfundimtare

I dërguari i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Peach, ka theksuar se u takon liderëve të dy shteteve fqinje që të dakordohen për formatin dhe përmbajtjen e saktë të marrëveshjes në kuadër të procesit të dialogut

Emisari i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach

I dërguari i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Peach, ka thënë se pret një marrëveshje gjithëpërfshirëse, përfundimtare dhe ligjërisht të obligueshme për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka theksuar se u takon liderëve të dy shteteve fqinje që të dakordohen për formatin dhe përmbajtjen e saktë të marrëveshjes në kuadër të procesit të dialogut.

Kështu është shprehur ai gjatë vizitës së tij në Beograd, të mërkurën e 18 janarit, shkruan Danas.

Peach theksoi se më e rëndësishmja është që kjo marrëveshje duhet të jetë e pranueshme për qytetarët e të dyja shteteve, dhe të sjellë përfitim afatgjatë në rajon.

Ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pas takimit me të dërguarin e posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Peach, ka bërë të ditur se ka biseduar me të për dialogun Kosovë-Serbi dhe për kërkesën për formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“Megjithatë, për ne çështja kyçe mbetet formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, pasi Kosova ka marrë dhe ka pranuar obligimet në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare, si dhe siguria e popullit serb në Kosovë për të cilën presim mbështetjen e plotë të Mbretërisë së Bashkuar”, ka deklaruar Vuçiq, raporton Novosti.

“Theksova se Serbia si gjithmonë mbetet sinqerisht e përkushtuar për ruajtjen e paqes në rajon, e dëshmuar nga iniciativat e shumta të ndërlidhjes rajonale të drejtuara nga vendi ynë”, ka vijuar Vuçiq.

Ndryshe, emisari britanik ka filluar të martën vizitën e tij në Serbi.

Kjo vizitë e tij në Beograd vjen pas vizitës 12 ditore të tij në Kosovë.

Ndërkaq, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, i shoqëruar nga emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet që më 20 janar ta vizitojë Kosovën, e më pas edhe Serbinë.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Mehmeti: Ivanoviqin e ka arrestuar policia e EULEX-it, gjë që...

Murat Mehmeti nga policia i cili thuhet se e ka arrestuar Oliver Ivanoviqin, ka qenë në një lidhje telefonike në emisionin Debat Plus në...

Të fundit nga rubrika