Studentët pastrojnë ambientet e UP-së, Azemi: Presim përkrahje për stafin e jo thyerje të grevës

kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se pret nga studentët përkrahje për punëtorët teknikë e jo veprime për ta thyer grevën

Disa studentë kanë zgjedhur t’i pastrojnë vetë ambientet e Universitetit të Prishtinës, pasi punëtorët teknikë janë në grevë që nga 16 shkurti për shkak të pagave të ulëta.

Në lidhje me këtë ka reaguar kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi.

Azemi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se pret nga ta përkrahje për punëtorët teknikë e jo veprime për ta thyer grevën.

Sipas Azemit, me këto veprime nuk frikësohet askush.

“Kur disa studentë mundohen t’i zëvendësojnë grevistët e UP-së duke bërë pastrimin e disa korridoreve, ne i inkurajojmë që këtë ta bëni deri në pafundësi, por s’ju japin as juve ma shumë se 300 euro. Ne presim përkrahje nga studentët dhe jo thyerje të grevës. Me këto veprime nuk mund ta frikësoni askënd, me përjashtim të atyre që ju fusin në këtë lojë”, ka shkruar Azemi.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika