Studim: Gjumi i duhur për presionin e lartë të gjakut

Tek njerëzit, sistemi nervor karakterizohet nga plasticitet i konsiderueshëm, ku ai përshtatet me të gjitha llojet e stresorëve dhe kushteve jo standarde, por burimi i tij është ende i kufizuar

Gjumi i duhur për presionin e lartë të gjakut
Gjumi i duhur për presionin e lartë të gjakut

Tensioni ose presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme në të cilën forca afatgjatë e gjakut kundër mureve të arterieve tuaja është aq e lartë sa mund të shkaktojë probleme shëndetësore, siç janë sëmundjet e zemrës.

Presioni i lartë i gjakut
Presioni i lartë i gjakut

Sipas doktoreshës, Audrey Anne Wagner, zgjidhja më e mirë është gjumi. Ajo thotë se pacientët me probleme të tilla shëndetësore shpesh flasin për gjumin gjatë takimeve të tyre.

“Nuk mund të fle, ndjehem sikur nuk fle mjaftueshëm, ose ndjej se cilësia e gjumit tim nuk është aq e mirë sa të ndihem keq i pushuar ditën tjetër. Nuk mund të fokusohem në punën time, po më mungojnë gjërat që e bëjnë jetën time të vlefshme për të jetuar.”

Ne kalojmë rreth një të tretën e jetës sonë duke fjetur, por jo të gjithë marrin 7 deri në 9 orët e rekomanduara në natë dhe kjo mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore.

“Gjumi është i lidhur me shumë gjendje të ndryshme kronike, tani diskutohet nëse gjumi i dobët shkakton gjendjen kronike apo gjendja kronike po shkakton gjumin e dobët? Është pula apo veza.”

Sipas CDC-së gati gjysma e të rriturve në SHBA kanë hipertension ose presion të lartë të gjakut ose marrin ilaçe për hipertension. Por, gjumi mund të jetë ilaçi që shumë prej nesh kanë nevojë.

“Kur flemë mirë gjatë natës, presioni i gjakut bie natyrshëm dhe një pjesë e kësaj rënieje natyrale të presionit të gjakut është restauruese për enët tona dhe zemrën tonë dhe në përgjithësi ndihmon për të reduktuar gjasat për të zhvilluar presion të lartë të gjakut.”

CDC tregon se hipertensioni ishte një shkak kryesor ose kontribuues i më shumë se gjysmë milioni vdekjeve në SHBA në vitin 2019.

“Nëse ne nuk flemë keq ose nëse nuk flemë mjaftueshëm dhe nuk i lejojmë trupat tanë të kalojnë në mënyrë natyrore të ulin presionin e gjakut, ne jemi në një rrezik më të lartë për hipertension dhe nëse kjo nuk trajtohet, një rrezik më i lartë për atak në zemër dhe goditje në tru.”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika