Suedia anëtarësohet zyrtarisht në NATO

Suedia iu bashkua zyrtarisht NATO-s si anëtarja e 32-të të enjten, pothuajse dy vjet pasi kishte aplikuar për herë të parë në aleancën ushtarake

Foto ilustruese

Suedia është bërë zyrtarisht anëtarja e 32-të e NATO-s pasi përfundoi procesin e anëtarësimit në Uashington.

Dorëzimi i dokumenteve u bë në një ceremoni dy vjet pasi Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Kryeministri suedez, Ulf Kristersson, ka deklaruar se “uniteti dhe solidariteti” do të jenë “dritat udhëzuese” të Suedisë.

Ndërsa, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë mes tjerash se “gjërat e mira vijnë për ata që presin”.

“Aleanca jonë mbrojtëse është tani më e fortë dhe më e madhe sesa ka qenë ndonjëherë,” ka shtuar ai, duke falënderuar Suedinë për “rezistencën” e saj.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar në një deklaratë në X se Suedia sjell me vete “forca të armatosura të afta dhe një industri të mbrojtjes të klasit të parë” dhe se aleanca ishte bërë “më e fortë dhe më e sigurt”.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022 – por kërkesa e saj u bllokua nga dy anëtarë.

Turqia fillimisht refuzoi miratimin në një rresht për atë që e quajti mbështetjen e Suedisë ndaj separatistëve kurdë. Ajo përfundimisht hoqi veton e saj në janar të këtij viti.

Partia qeverisëse e Hungarisë, e udhëhequr nga kryeministri Viktor Orban, kundërshtoi prej kohësh anëtarësimin e Suedisë në NATO në mes të kritikave të Suedisë për gjendjen e demokracisë në Hungari.

Kryeministri Orban akuzoi Suedinë se ishte armiqësore ndaj saj dhe e shtyu miratimin e saj deri në javën e kaluar, kur parlamenti hungarez votoi përfundimisht për ratifikimin e ofertës.

Të gjithë anëtarët ekzistues duhet të miratojnë një vend të ri që t’i bashkohet aleancës, parimi kryesor i së cilit është që një sulm ndaj njërit prej tyre është një sulm ndaj të gjithëve.

Finlanda u bë anëtare zyrtare e NATO-s prillin e kaluar, e nxitur edhe nga vendimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për të pushtuar Ukrainën.

Autoritetet si në Helsinki ashtu edhe në Stokholm vendosën që në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, kombet e tyre nuk ishin më të sigurta më vete dhe aplikuan për t’u bashkuar me aleancën disa muaj më vonë.

Turqia, ndërkohë, ratifikoi anëtarësimin e Suedisë në NATO në janar.

Ajo kishte thënë më parë se Suedia ishte shumë tolerante ndaj grupeve që qeveria e Turqisë i konsideron si kërcënim për sigurinë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika