Suedia dhe Finlanda mund të anëtarësohen në NATO

Zyrtarët e Aleancës Veri Atlantike (NATO) kanë thënë se diskutimet për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO janë bërë serioze që nga invadimi rus në Ukrainë.

Ndërsa, zyrtarët e lartë të Departamentit të Shtetit të SHBA-së thanë se çështja është ngritur në takimin e jashtëm të NATO-s, me pjesëmarrje të ministrave të jashtëm të Helsinkit dhe Stokholmit.

Zyrtarët shtuan se diskutimet nënvizojnë shkallën që agresioni i Rusisë ka shërbyer për të bashkuar edhe më shumë alancën e NATO-s.

Gjatë këtyre zhvillimeve, Moska ka shprehur zemërim duke kërkuar nga NATO të mos pranojë anëtarë të rinj dhe të ndalojë zgjerimin në lindje.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika