Suedia dhe Finlanda nesër në Turqi, për të diskutuar rreth anëtarësimit në NATO

Delegacionet suedeze dhe franceze do të takohen të mërkurën me zëdhënësin presidencial të Turqisë, Ibrahim Kalin dhe zëvendësministrin e jashtëm turk, Sedat Onal për të biseduar rreth mosmarrëveshjeve me Ankaranë, e cila kundërshton kërkesën e tyre për t'u bashkuar me NATO-n

Ilustrim

Suedia dhe Finlanda po dërgojnë delegacione në Turqi, duke shpresuar të pastrojnë kundërshtimin e Ankarasë ndaj aplikimeve të tyre për t’u bashkuar me NATO-n, sipas ministrit të jashtëm finlandez, Pekka Haavisto.

”Kur shohim problemet që vijnë, sigurisht që ne e marrim këtë në mënyrë diplomatike. Ne po dërgojmë delegacionet tona për të vizituar Ankaranë, si nga Suedia ashtu edhe nga Finlanda. Kjo do të ndodhë nesër”, u tha Haavisto të pranishmëve në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër të martën, transmeton AlJazeera.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me aleancën transatlantike në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

”Ne mendojmë se NATO është një grup prej 30 vendeve demokratike me vlera të përbashkëta dhe bashkëpunim shumë të fortë transatlantik, dhe kjo është ajo që ne po kërkojmë në këtë moment”, shtoi Haavisto.

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto

Ministria e Jashtme e Turqisë tha se zëdhënësi presidencial, Ibrahim Kalin dhe zëvendësministri i jashtëm, Sedat Onal do të takohen të mërkurën me zyrtarët finlandezë dhe suedezë.

Sipas agjencisë turke të lajmeve Anadolu, delegacioni finlandez do të kryesohet nga Sekretarja e Përhershme e Shtetit finlandez për Punët e Jashtme, Jukka Salovaara dhe zyrtarët suedezë do të kryesohen nga Sekretari Suedez i shtetit për Punët e Jashtme, Oscar Stenstrom.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu kishte thënë se Ankaraja ka përgatitur një “projekt marrëveshje” që do të jetë baza e diskutimeve.

Turqia, tha ai, dëshiron “garanci” që mund të bëhen në një marrëveshje zyrtare, të nënshkruar, jo “dëshira”.

Turqia, anëtare e NATO-s, ka akuzuar prej kohësh vendet nordike, veçanërisht Suedinë, e cila ka një komunitet të fortë emigrantësh turq, se strehojnë luftëtarë kurdë të jashtëligjshëm, si dhe mbështetës të Fethullah Gulen, studiuesit myslimanë me bazë në SHBA, i akuzuar për përfshirje në një grusht shteti të dështuar të vitit 2016.

Pengesë e rëndësishme

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të shtunën se Turqia do të kundërshtonte anëtarësimin e dy aplikantëve nëse nuk adresoheshin shqetësimet e saj – potencialisht një pengesë e rëndësishme, pasi kërkohet një konsensus në vendimet e NATO-s.

”Ne e kuptojmë se Turqia ka disa nga shqetësimet e veta të sigurisë, siç është terrorizmi”, tha Haavisto.

”Ne mendojmë se kemi përgjigje të mira për këto, sepse edhe ne jemi pjesë e luftës kundër terroristëve. Pra, mendojmë se kjo çështje mund të zgjidhet”, shtoi ai.

Analistët thonë se Ankaraja mund të jetë gjithashtu, duke bërë një shfaqje kundërshtimi për të siguruar lëshime nga anëtarët e tjerë të NATO-s, të tilla si dërgesat e avionëve luftarakë nga Shtetet e Bashkuara të Bashkuara(SHBA).

Haavisto kishte thënë se mund të ketë edhe disa çështje që nuk lidhen drejtpërdrejt me Finlandën apo Suedinë, më shumë me anëtarët e tjerë të NATO-s e kështu me radhë, por është i sigurt se në një frymë të mirë, NATO mund ta zgjidhë këtë çështje.

Pse Turqia po bllokon ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO?

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika