Sulmohet Policia e Kosovës në veri, pesë policë të lënduar

Si pasojë e një sulmi nga një kamioni, i cili dyshohej për kontrabandim mallrash, janë lënduar pesë zyrtarë policorë. Policia e Kosovës ka njoftuar se automjeti përgjegjës është ndaluar dhe vozitësi i tij me incinialet A.D, është arrestuar

Pesë zyrtarë të Policisë së Kosovës kanë mbetur të lënduar si pasojë e një sulmi nga një kamioni, i cili dyshohej për kontrabandim mallrash. Kamioni ka dëmtuar automjetin e Policisë pas dy goditjesh.

Zyrtarët e Policisë së Kosovës janë penguar nga dy automjete civile në Komunën e Leposaviqit gjersa kishin tentuar të ndalonin një kamion, i cili dyshohej për kontrabandim mallrash.

Si pasojë e këtij sulmi, janë lënduar pesë zyrtarë policorë dhe është dëmtuar automjeti i policisë, njofton Policia e Kosovë.

Sipas një postimi të Policisë së Kosovës, kamioni i dyshuar, me një shpejtësi të madhe ka ardhur në drejtim të veturave dhe zyrtarëve policorë, me qëllim goditjen e tyre, dhe me këtë rast, kamioni ka goditur dy herë një veturë zyrtare policore.

Vetura e goditur

Bëhet e ditur se me qëllim të ndalimit të rrezikut, janë përdorur edhe armët nga Policia e Kosovës.

“Duke parë rrezikun e lartë për jetën e zyrtarëve policorë si dhe pjesëmarrësit e tjerë në trafik, zyrtarët policorë kanë ndërmarrë veprimet e domosdoshme dhe proporcionale me qëllim të ndalimit të rrezikut duke edhe përdorur armën zyrtare”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, automjeti përgjegjës është ndaluar dhe vozitësi i tij me incinialet A.D, është arrestuar. Ai është dërguar në mbajtje duke iu inciniuar rastet “Kalim i Kufirit Ilegal”, “Kontrabandim Me Mallra”, dhe “Sulm ndaj Personit Zyrtar”.

Ndër të tjera, në vendin e ngjarjes kanë dalë njësia e hetimeve regjionale të policisë kufitare, njësia e antiterrorizmit, njësia e forenzikës si dhe Dogana e Kosovës.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika