Surroi: Duhet të ketë njohje në mes të Kosovës dhe Serbisë

Publicisti, Veton Surroi, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se duhet të ketë njohje në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Drafti i Asociacionit është implant juridik, mund të funksionojë në njërën anë, mund të funksionojë në anën tjetër, pra, mund të funksionojë si zgjatim dhe këtë ende nuk e dimë, ose mund të funksionojë si integrim brenda shtetit të Kosovës brenda një ndihme, e cila duhet të jetë ilegale sipas standardeve të OSBE-së. Por, për t’u bërë ndihmë ilegale sipas standardeve të OSBE-së, duhet të ketë njohje mes Kosvës dhe Serbisë”, ka thënë Surroi.

Por, sipas tij, mungesa e njohjes, e konsideron këtë operacion si zgjatim të institucioneve të Serbisë brenda Republikës së Kosovës.

“Sepse mungesa e njohjes, mungesa e sigurisë juridike e konsideron tërë këtë operacion si zgjatim të institucioneve të Serbisë brenda Republikës së Kosovës, me leje të Republikës së Kosovës”, ka thënë Surroi.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika