Surroi: Duhet të ketë njohje në mes të Kosovës dhe Serbisë

Publicisti, Veton Surroi, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se duhet të ketë njohje në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Drafti i Asociacionit është implant juridik, mund të funksionojë në njërën anë, mund të funksionojë në anën tjetër, pra, mund të funksionojë si zgjatim dhe këtë ende nuk e dimë, ose mund të funksionojë si integrim brenda shtetit të Kosovës brenda një ndihme, e cila duhet të jetë ilegale sipas standardeve të OSBE-së. Por, për t’u bërë ndihmë ilegale sipas standardeve të OSBE-së, duhet të ketë njohje mes Kosvës dhe Serbisë”, ka thënë Surroi.

Por, sipas tij, mungesa e njohjes, e konsideron këtë operacion si zgjatim të institucioneve të Serbisë brenda Republikës së Kosovës.

“Sepse mungesa e njohjes, mungesa e sigurisë juridike e konsideron tërë këtë operacion si zgjatim të institucioneve të Serbisë brenda Republikës së Kosovës, me leje të Republikës së Kosovës”, ka thënë Surroi.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika