Surroi: Kosova ka nevojë për siguri juridike në relacion me Serbinë

Publicisti Veton Surroi

Publicisti, Veton Surroi, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se Kosova ka nevojë për siguri juridike në relacion me Serbinë.

“Kosova ka nevojë për siguri juridike në relacion me Serbinë dhe ka nevojë të njihet si palë e barabartë nga Serbia”, ka thënë Surroi.

Ai ka thënë se marrëveshja e Brukselit krijon siguri juridike të mjaftueshme për të filluar procesin e negociatave.

“Marrëveshja e Brukselit e nënshkruar, e deponuar në Kombet e Bashkuara si traktat ndërkombëtar, krijon siguri juridike të mjaftueshme për të filluar procesin e negociatave për marrëveshjen gjithëpërfshirëse përfundimtare”, ka thënë Surroi.

Sipas tij, kjo gjendje do të krijonte hapësirë të mjaftueshme. “Kjo gjendje do të krijonte hapësirë të mjaftueshme, mungesë të tensioneve në vend për të biseduar për të gjitha çështjet, përfshirë dhe për këtë draft-statut”, ka thënë tutje publicisti.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika