Surroi: Në bazë të Rezolutës 1244, KFOR-i vepron në Kosovë

Publicisti, Veton Surroi, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se në bazë të Rezolutës 1244, vepron KFOR-i në Kosovë.

“Rezuluta 1244 shërben thellësisht për dy gjëra në referencë ndaj Kosovës në çështjet ndërkombëtare. E para është se në bazë të Rezolutës 1244 vepron KFOR-i në Kosovë, pra, ende është valid për prezencën ushtarake në Kosovë pas marrëveshjes së Kumanovës, dhe KFOR-i nuk ka marrë mandat të ri”, ka thënë Surroi në “Debat Plus”.

“E dyta është sepse deklarata e Pavarësisë së Kosovës është në përputhje me Rezolutën 1244, pra, është produkt të vendosur në Rezolutën 1244, dhe ky ka qenë vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka vendosur që shpallja e pavarësisë së Kosovës është në përputhje me Rezolutën 1244”, ka thënë tutje ai.

Surroi është shprehur se nuk e di pse është fujtur në këtë preambulë.

Shija e redaktorit

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

Të fundit nga rubrika