Surroi: Rambujeja ka qenë e vështirë, ishim në teh të humbjes

Veton Surroi

Publicisti Veton Surroi ka thënë se diskutimet në Konferencën e Rambujesë ishin tejet të vështira dhe se pala kosovare ishte në “teh të humbjes”.

Ai, në “Debat Plus”, tha se përfaqësuesve të UÇK-së dhe LDK-së u kishte propozuar ta formojnë një “pushtet të përkohshëm vendor”, por një gjë e tillë s’ishte pranuar.

“Rambujeja ka qenë bukur e vështirë, kemi qenë në teh të humbjes, në vazhdimin e asaj mbledhjes dhe në cilësinë e njeriut që s’ka qenë pjesë e partive politike, u sugjerova në Paris që UCK, LDK dhe partitë tjera të formojnë pushtet të përkohshëm vendor. Pra, që në gjitha komunat ku kishte UCK, LDK, të bashkoheshin që ditën e çlirimit ta prisnim me pushtet vendor.

Kjo nuk ndodhi për shkak të kundërshtimeve të mëdha mes UÇK-së dhe LDK-së, erdhëm në një gjende ku mungesa e lidershipit politik, mungesa e artikulimit të qartë që do ta merrte legjitimitetin ndërkombëtar, një pushtet që thotë se ne jemi këtu dhe pakicat nuk do përndiqet, shkaktoi një reagim i cili nuk ka qenë, ndarja nuk ka qenë projekt, nuk është prodhuar ad-hoc, në një moment është vendosur që është projekt politik…”, tha ai.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika