Suspendimi i menaxhmentit të Trepçës për kryetarin dhe anëtarët e sindikatës, Çitaku: Vendime si këto të padrejta

Sot menaxhmenti i Trepçës ka vendosur që t’i suspendojë nga puna kryetarin e sindikatës, Ibrahim Jonuzin dhe disa të tjerë. Për këtë çështje, nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka thënë se vendime si këto janë të padrejta

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka reaguar lidhur me vendimin e menaxhmentit të ndërmarrjes “Trepça” për të larguar nga puna kryetarin e Sindikatës së Pavarur të minatorëve dhe katër anëtarë të tjerë.

Çitaku këtë e ka cilësuar si të padrejtë dhe se të shpëtfaqin “brutalisht hipokrizinë e partisë shtet”.

“Në opozitë të majtë dhe me sindikata, në qeverisje shtypësit më të mëdhenjë të tyre”, ka shkruar Çitaku.

Menaxhmenti i Trepçës ka marrë vendim që t’i suspendojë nga puna kryetarin e sindikatës, Ibrahim Jonuzin, nënkryetarin e sindikatës, dy anëtarë dhe një minator.

Vendimi u është komunikuar përmes telefonit vetëm pak minuta më parë.

Lexo dhe: Menaxhmenti i Trepçës suspendon kryetarin e sindikatës, Ibrahim Jonuzi dhe disa të tjerë

“Punonjësit Ibrahim Jonuzi, Fevzi Ademi, Desat Kerleshi, Eset Meha, punëtorë të Trepça Sh. A. largohen përkohësisht nga puna, duke filluar nga data 27.10.2023”, thuhet në vendimin e menaxhementit që është marrë para tri ditësh.

Sindikata ka bërë të ditur për RTV Dukagjinin se nuk u është thënë arsyeja e suspendimit dhe ende nuk kanë marrë një vendim zyrtar.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika