Sveçla replikë Tahirit: Unë nuk blej allti me para të shtetit

Duke debatuar për statistikat për luftimin e krimit dhe korrupsionit, në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës, Sveçla dhe Tahiri , filluan me akuza ndaj njëri-tjetrit

Ilustrim

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës, është përplasur me shefin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës(PDK), Abelard Tahiri.

Duke debatuar për statistikat për luftimin e krimit dhe korrupsionit, Sveçla dhe Tahiri filluan me akuza ndaj njëri-tjetrit.

Ishte ministri Sveçla që tha se ai nuk blen armë zjarri me para të shtetit, sic thotë ai që ka bërë Tahiri sa ka qenë shef i kabinetit të ish-kryeministrit Hashim Thaçi.

“2019 ka pasur më shumë arrestime të opozitës se kriminelëve të lartë. Fundi i fundit, asnjë skandal të qeverisë nuk e kemi pasur. Unë nuk blej allti me para të shtetit dhe pastaj mos ta kthej kur e lëshon pozitën”, ka thënë ai.

Por deputeti opozitar, Tahiri ka thënë se ministri Sveçla do të mbahet mend vetëm për nepotizëm.

“Je ministër që do të mbahesh mend për punësimin e motrave, akrabave dhe të rrethit. Ti ma shumë mbahesh mend për familjarizëm se sa për angazhim në fuqizimin e rendit publik. Ky është një problem shumë i madh i yti”, ka thënë ai.

Ndryshe, gjatë ditës seancës së sotme, ka pasur përplasje dhe replika të shumta në lidhje me Fondin e Sigurisë.

Përplasje mes VV-së dhe PDK-së për Fondin e Sigurisë

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika