Sveçla: Situata në veri është duke u menaxhuar shumë mirë nga institucionet e Kosovës

"Situata në veri është e tensionuar, pasi strukturat kriminale atje janë të pakënaqura dhe janë të veshura me petk politik nga Beogradi Zyrtar, por institucionet e Kosovës janë duke e menaxhuar shumë mirë situatën, gjithmonë në koordinim me KFOR-in dhe EULEX-in", kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla për gjendjen aktuale në veri të vendit

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në lidhje me situatën aktuale në veri ka thënë se situata atje është e tensionuar, pasi rezistenca e grupeve kriminale atje është e veshur me një petk politik që është marrë nga Beogradi zyrtar.

Sveçla ka thënë se Serbia i përdor këto grupe ekstremiste për të kamufluar propozimet për marrëveshje të cilat nuk janë të pranueshme për të.

“Situata në veri është e tensionuar, pasi strukturat kriminale atje janë të pakënaqura. Rezistenca e këtyre grupeve herë-herë ka qenë e armatosur, ka pasur 11 sulme ndaj zyrtarëve të policisë, ka qenë e veshur me një petk politik që është marrë nga Beogradi Zyrtar”, ka deklaruar Sveçla.

Megjithatë, ai ka thënë se kjo është një situatë e cila është duke u menaxhuar shumë mirë nga institucionet e Kosovës, gjithmonë duke qenë në koordinim me KFOR-in dhe EULEX-in.

Ndërsa i pyetur për dorëheqjet e policëve serbë nga Policia e Kosovës, ka thënë se janë duke u shqyrtuar dorëheqjet.

“Policia e Kosovës ka rregulloret e brendshme, janë duke u shqyrtuar dorëheqjet, në mënyrë që çdo veprim i Policisë së Kosovës të jetë në përputhje me rregullativat e tyre”.

Ministri Sveçla ka bërë të ditur se si të përfundojë kjo procedurë do të hapet konkursi për pranimin e policëve të rinj.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Të fundit nga rubrika