“Syri Gjelbër”, platforma online në Shqipëri për mbrojtjen e ambientit

“Protection and Preservation of Natural Environment” në Shqipëri ka bërë thirrje që rastet e krimit mjedisor të raportohen në një platformë online me emrin “Syri Gjelbër”.

Misioni i kësaj platforme është të mbledhë rastet e krimit mjedisor dhe t’i raportojë ato tek institucionet përkatëse si: inspektorati shtetëror, bashkitë apo administratat rajonale të Zonave të Mbrojtura.

May be an image of text that says "syrigjelber.info"“Këto krime janë të pranishme kudo, në çdo veprim që dëmton mjedisin natyror dhe gjithçka që gjendet në të, si prerja e pemëve, gjuetia e paligjshme, zjarrvënia e qëllimshme, helmimi, ndotja e habitateve”, thuhet në njoftimin e shoqatës

Portali online është lehtësisht i përdorshëm për këdo që ka vullnetin për të raportuar një krim mjedisor. Ju mund ta raportoni edhe pa dhënë të dhënat personale.

May be an image of fire, tree and outdoors

 

Kjo shoqatë mjedisore bën thirrje për ruajtjen e pasurive natyrore të Shqipërisë.

“Na ndihmoni të ruajmë pasuritë natyrore të vendit tonë”, është shkruar në një postim në faqen e tyre zyrtare në facebook.

May be an image of bird and nature

 

Përpunimi i kësaj platforme u realizua në kuadër të projektit “Zonat e Mbrojtura për Natyrën dhe Njerëzit”.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika