Szunyog edhe për një vit shef i BE-së në Kosovë

Shefi i zyrës së BE-së në Prishtinë, Tomáš Szunyog

Këshilli i Bashkimit Evropian ka bërë të ditur se ka miratuar vendimin për t’ua zgjatur mandatet tre përfaqësuesve specialë të BE-së edhe për një vit.

Njërit prej tyre edhe shefit të BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, i cili emërua përfaqësues special i BE-së për Kosovën më 1 shtator të 2020. Mandati, Szunyogut, do t’i përfundojë më 31 gusht të vitit të ardhshëm.

Gjithashtu, edhe përfaqësuesit special në Bosnjë dhe Hercegovinë, Johan Sattler dhe atij në Kaukazin Jugut, Tovio Klaar, iu zgjat mandati edhe për një vit.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika