Tabaku: Nuk ka të ardhme për shqiptarët përtej BE-së

Kryetarja e Këshillit të Integrimit, Jorida Tabaku ka thënë se përderisa kryeministri Edi Rama është në pushtet, Shqipëria nuk do të hyjë në BE

Jorida Tabaku

Në Ditën e Evropës, deputetja e Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe njëkohësisht kryetarja e Këshillit Kombëtar të Integrimit Evropian, Jorida Tabaku ka thënë se nuk ka të ardhme për shqiptarët përtej Bashkimit Evropian.

Në një postim në rrjetet sociale Facebook, Tabaku ka thënë se me kryeministrin Edi Rama, rrezikon të ngelet në vend për sa i përket integrimit drejt BE-së.

“Evropa duhet të jetë këtu por ajo po shndërrohet në një pritje të një date që me sa duket kurrë nuk do të vijë me Ramën në pushtet. Fuqia e integrimit është e madhe aq sa ndryshon rrjedhën e një vendi”.

”Prandaj, duhet ti japim mundësinë shqiptarëve të jenë përfituesit dhe kontribuuesit e BE-së”, ka thënë Jorida Tabaku.

Jorida Tabaku

Sipas saj, “Europa e bashkuar, për të cituar Adenhauer, që ëndrra e disave. U kthye shpresa e të shumtëve. Sot është domosdoshmëri për të gjithë ne!”, ka shtuar Tabaku.

Evrops e feston 9 majin – Dita e Evropës, kur shënohet përvjetori i Deklaratës historike të ministrit francez të Punëve të Jashtme, Robert Shuman, i cili më 9 maj 1950 propozoi model të ri të bashkëpunimit ekonomik dhe politik në Evropë, përkatësisht formim të Komunitetit Evropian për Qymyr dhe Çelik, transmeton “Telegrafi”.

Çdo vit, institucionet e BE-së e festojnë këtë ditë përmes organizimit të një spektri të gjerë aktivitetesh: udhëtime, debate, konferenca, evenimente kulturore, përmes të cilave merren më shumë informata për Bashkimin Evropian dhe funksionimin e tij.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika