Tahiri: Dëmi është i madh e reagimi i shtetit i vogël

"Qeveri Vepro", është thirrja me të cilën shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AKK), Besnik Tahiri, po i drejtohet qeverisë aktuale lidhur me dëmet e shkaktuara si pasojë e vërshimeve në komuna të shumta

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AKK), Besnik Tahiri, ka thënë se përmbytjet e ditëve të fundit si pasojë e vërshimeve, kanë rënduar situatën në komunën e Skenderajt dhe në disa komuna të tjera.

Ai ka theksuar se këto komuna kanë nevojë për dorën e shtetit dhe shërbimin e shpejtë e emergjent.

“Në Skenderaj situata është e rëndë, në fakt është e jashtëzakonshme. Përmbytjet në këtë qytet si dhe në komunat tjera e kanë për nevojë dorën e shtetit dhe shërbimin e ndihmën e shpejtë dhe emergjente”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Por, sipas Tahirit, një gjë të tillë nuk po e bën Qeveria nën udhëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

“Nuk kam dilema se bashkëqytetarë nga e gjithë Kosova do ta ndihmojnë Skenderajn, familja ime do ta bëjë. Mirëpo, dëmi është i madh e reagimi i shtetit është i vogël. Qeveri Vepro”, ka përfunduar Tahiri në llogarinë e tij.

Një thirrje të tillë e kanë adresuar edhe nga PDK, ditën e shtunë. Ka qenë kryetari i kësaj partie, Memli Krasniqi, ai që ka kërkuar që Qeveria të mblidhet dhe të vendosë për ndarjen e fondeve, në mënyrë që t’i ndihmojë komunat në dëmet nga vërshimet.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika