Tahiri: Kosova po promovohet si vend ku kanë lindur manastiret ortodokse serbe

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se përmes një reviste në Francë, Kosova është promovuar si vend ku kanë lindur manastiret ortodokse serbe, e që sipas tij kjo është një doktrinë zyrtare serbe

Abelard Tahiri, deputeti i PDK-së

Shefi i Grupit Parlamentar nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, në seancën e 7 tetorit në Kuvendin e Kosovës ka thënë se ka pranuar një telefonatë nga një bashkatdhetar në Francë sipas të cilit në një revistë në Francë, të quajtur “Petit Fute“, Kosova është promovuar si vend ku kanë lindur manastiret madhështore të Kishës Ortodokse Serbe.

“Kosova ka qenë tokë bizantine, ku lindën manastiret madhështore ortodokse serbe”, ka cituar Tahiri.

Ai ka thënë se nga taksat e deputetëve të sponsorizohet nga ana e Qeverisë në një revistë të tillë dhe të promovohet Kosova si një vend që kanë lindur manastiret serbe është doktrinë e Serbisë.

“Është doktrinë zyrtare e Serbisë, promovim i Vuçiqit”, ka thënë ai.

Sipas tij, duhet të ketë dorëheqje morale të ministrit të Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë që promovon Kosovën në mënyrë të tillë.

 

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika