Tahiri kritikon Qeverinë për mostransparencë në dialog: E dëmton Kosovën dhe vetë Kurtin

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka kritikuar Qeverinë dhe kryeministrin Albin Kurti për mungesë transparence në dialogun me Serbinë. Tahiri shprehet se Kuvendi i Kosovës është injoruar dhe është në terr informativ, duke shkaktuar dëm të Kosovës

Besnik Tahiri, AAK

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka kritikuar Qeverinë e kryeministrit Albin Kurti për mungesë të transparencës në dialog.

Tahiri ka thënë se Kuvendi i Kosovës është injoruar nga Kurti dhe është në terr informativ, kështu, sipas tij, kjo e dëmton Kosovën, por edhe vetë Kurtin.

“Kosova në dy vjet e gjysmë ka qenë peng i procesit të dialogut, Vetëvendosja si subjekt, kauzën e vet kryesore ka pasur jo negociata, dhe në fakt për dy vjet e gjysmë ka qëndruar vetëm në negociata. Fatkeqësisht, Parlamenti është i injoruar, jemi në terr informativ, dhe kjo e dëmton Kosovën dhe vetë zotin Kurti”, ka thënë  tahiri.

Gjithashtu, Tahiri tha se me kërkesë të partive opozitare, të enjten do të diskutohet për Raportin e Komisionit Evropian (KE), duke theksuar se është e rëndësishme që Kuvendi i Kosovës të ketë mendim rreth gjetjeve nga ky Raport.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika