Tahiri-Kurtit: Raporti i Progresit e dha diagnozën për politikën e juaj, vlerësoi se jeni qeveri e regresit

"Kryeministër, ky raport ia ka dhënë një diagnozë politikës suaj. Ka thënë se kjo Qeveri është qeveri e regresit për integrime evropiane”, ka deklaruar shefi i GP-së të AAK-së, Besnik Tahiri

Besnik Tahiri, Shef i Grupit Parlamentar të AAK-së në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës më 15 shtator 2022

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se vlerësimi që BE-ja i ka dhënë Qeverisë Kurti në Raportin e fundit të Progresit është më i dobëti që ka marrë Kosova ndonjëherë.

“Është vlerësimi më i dobët e më i rreptë që ndonjë qeveri e ka marrë ndonjëherë. Kjo, pasi Kurti pati fjalë të mëdha për integrimin evropian, e në atë kohë pati vendosur Besnik Bislimi. E unë në atë kohë i pata thënë, kujdes kryeministër se i ke jep shumë punë Bislimit. Nuk mundesh me qenë edhe zëvendëskryeministër edhe për integrim evropian, pasi dihet se ka shumë punë”, ka thënë Tahiri.

Sipas tij, prej fillimit ky proces është nisur gabim.

“Kryeministër, ky raport ia ka dhënë një diagnozë politikës suaj. Ka thënë se kjo Qeveri është qeveri e regresit për integrime evropiane”, ka vijuar Tahiri.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika