Tahiri: Marrëveshja pa njohje s’ka legjitimitet të plotë, pasi LDK e PDK janë kundër

Ish-kryenegocitorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka thënë se marrëveshja pa njohje s’ka legjitimitet të plotë, pasi LDK e PDK janë kundër

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri

Ish-kryenegocitorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka komentuar qëndrimet e dy partive opozitare, PDK-së dhe LDK-së, sa i përket procesit të dialogut dhe marrëveshjes me Serbinë.

Tahiri ka thënë se fakti që këto dy parti i kanë thënë jo një marrëveshjeje pa njohje reciproke “nënkupton se një marrëveshje e tillë s’ka legjitimitet të plotë”.

Sipas ish-kryenegociatores, këtë e forcon edhe më shumë fakti që në sondazhin e UNDP-së shihet që ka një rënie të përkrahjes për Albin Kurtin si kryeministër.

“Fakti se partitë e mëdha opozitare PDK dhe LDK i thanë jo marrëveshjes pa njohje reciproke kjo don të thotë se kjo marrëveshje nuk ka legjitimitet të plotë, aq më shumë që  ka rënë përkrahja për kryeministrin Kurti në bazë të sondazhit të UNDP”, ka shkruar Tahiri.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika