Tahiri në KiE: Nuk do të lejojmë që regjimi serb përmes Rusisë ta sulmojë vendin tonë

Besnik Tahiri në KiE

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e AAK-së, Besnik Tahiri, në fjalën e tij para Këshillit të Evropës, ka folur për raportet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Tahiri ka thënë se Kosova nuk dot ta lejojë regjimin e Serbisë që përmes Rusisë dhe grupit Wagner ta sulmojnë Kosovën.

“Ne do t’u jemi përjetësisht mirënjohës Bashkimit Evropian dhe të gjithë ata që ishin përkrahës. Ne e dinim se çfarë do të thotë të ishe pakicë, nuk kemi frikë nga serbët e Kosovës, por nuk do të lejojmë kurrë që regjimi serb, përmes Rusisë, përmes trupave të Vagnerit, të sulmojë vendin tonë. Ne i përkasim Evropës, ne jemi evropianë dhe do të jemi gjithmonë me ju”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se Qeveria e Kosovës dhe partitë opozitare e mbështesin plotësisht procesin e dialogut dhe janë pro një marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të obligueshme që do t’i normalizonte marrëdhëniet me Serbinë.

“Qeveria e Kosovës, përfshi edhe partitë opozitare, dhe unë jam nga një parti opozitare, e mbështesim plotësisht procesin e dialogut, e mbështesim plotësisht normalizimin dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare e cila do të jetë ligjërisht e detyrueshme që do t’u mundësojë Kosovës dhe Serbisë të arrijnë Bashkimin Evropian”, ka thënë ai.

Tutje Tahiri, ka folur edhe për aksionet e Policisë së Kosovës në veri për ta shtrirë sovranitetin.

Tahiri ka thënë se barrikadat atje janë vendosur nga Serbia dhe se ka pasur sulme ndaj Policisë së Kosovës dhe ndaj Eulexit.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika