Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të dorëzojmë kallëzim penal ndaj Muratit

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, pas fillimit të mësimit, ka thënë se nëse Qeveria nuk i ekzekuton pagat për mësimdhësit brenda pesë ditëve, do të dorëzojnë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme.

“Sepse nxënësit, mësimdhënësit janë të demotivuar nga mazhoranca. Mësimi do të duhej të fillonte me një marrëveshje me Qeverinë e Republikës së Kosovës”, ka thënë Tahiri.

Abelard Tahiri tha se nuk duhet të cenohet komuniteti i mësimdhënësve, sepse puna e tyre sipas tij, është e pashembullt. Ai ka shtuar se do të presin brenda afatit pesëditor që të ekzekutohen pagat.

“Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda këtyre ditëve, do të dorëzojmë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati”, ka thënë shefi i grupit parlamentar të PDK-së.

Sipas Tahirit, ministri Murati është i papërgjegjshëm dhe nuk funksionon mbi bazën ligjore që do të duhej të funksiononte, por mbi teket e veta.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika