Tahiri: Nuk ka ndodhur asnjëherë që pushteti ta bllokojë themelimin i komisioneve

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ka deklaruar se përsëri kanë kërkuar nga partia në pushtet themelimin e komisionit hetimor për energji. Sipas Abelard Tahirit, asnjëherë më parë nuk ka ndodhur që pushteti ta bllokojë themelimin e ndonjë komisioni

Abelard Tahiri, Shef i Grupit Parlamentar të PDK-së

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit, e cila zgjati afërsisht dy orë, ka deklaruar se nuk do të zmbrapsen nga qëllimi për ta themeluar komisionin hetimor për krizën me energji.

Sipas Tahirit, në mbledhje të kryesisë, i kanë dhënë të gjitha argumentet se pse ky komision duhet të themelohet, por që nuk kanë gjetur gjuhë të përbashkët me përfaqësuesit e partisë në pushtet.

“U bënë 2 orë mbledhje dhe realisht e tëra ishte për Komisionin Hetimor. Kemi pasur debat të gjatë, argumente pse duhet të themelohet një komision hetimor për çdo procedurë të blerjes së energjisë, pastaj punësimet në KEK. Kjo kërkesë e PDK-së për themelimin e komisionit nuk daton me kërkesën e fundit, por kemi pasur edhe kërkesë më herët hetimin e blerjes së energjisë dhe hetimin e punësimeve në KEK ishte rrëzuar me votë nga VV”, ka deklaruar ai.

Kryesia e Kuvendit

Deputeti i PDK-së, ka përsëritur se tashmë i kanë gati 40 nënshkrime, dhe se iniciuesit e vetëm për themelimin e këtij komisioni janë vetë PDK-ja, dhe asnjë parti tjetër.

Ai ka theksuar, se janë në gjendje t’ia japin rolin e kryesuesit, përfaqësuesve të partisë në pushtet, por sipas tij, kjo nuk është e mundur sepse nuk e lejon ligji.

Tahiri ka shtuar se është e pakuptueshme që të bllokohet themelimi i komisionit vetëm për shkaqe procedurale.

“Iniciues të këtij komisioni është PDK nuk jemi tri grupe dhe kemi nënshkrime nga katër grupe parlamentare. Grupi i PDK është iniciues si këtij procesi me 40 nënshkrime. Cili është roli i kryesuesit që VV-së po i pengon kaq shumë. Ne jemi në situatë duke bllokuar një hetim. 100 milionë euro tregon qartë për pozicionin e tyre. Ne propozuam me 6 nënshkrime dhe e rrëzuan. Kërkesa nuk tërhiqet në asnjë mënyrë”, ka thënë Tahiri.

Sipas përfaqësuesit të PDK-së, është hera e parë që partia në pushtet e bllokon themelimin e një komisioni hetimor.

Në fund,  Tahiri ka deklaruar se nesër (të premtën) do të dorëzojnë kallëzim penal në Prokurori ndaj Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE), për mosrespektim të vendimit të Gjykatës Themelore, e cila e ka cilësuar si të kundërligjshme vendimin e kësaj zyre për ngritjen e çmimit të faturave të energjisë

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika