Tahiri: Nuk marrim pjesë në asnjë votim nëse nuk themelohet komisioni për energji

Shefi i Grupit Parlamentar i AAK-së, Besnik Tahiri, ka ripërsëritur qëndrimin e AAK-së, se nuk do të marrin pjesë në asnjë votim derisa të themelohet komisioni hetimor për energjinë

Një nga pikat e diskutimit në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit, ka qenë edhe themelimi i komisionit hetimor për menaxhimin e krizës me energjinë.

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, pas kësaj mbledhje ka thënë se nuk do të marrin pjesë në asnjë votim, as në Kuvend e as në komisione të ndryshme, nëse nuk themelohet komisioni i kërkuar.

“Qëndrimi i AAK-së është i thjeshtë, kërkesa për një komision hetimor është bërë nga kryetari i deputetëve të PDK-së, nënshkrues janë deputetët individualisht. Për vlerësimin tim është e habitshme dhe e pakuptimtë dhe zgjon kureshtje se cila është arsyeja që LVV-ja e kundërshton hetimin”, ka deklaruar Tahiri.

Sipas Tahirit, Qeveria ka frikë nga gjetjet që mund të dalin nga puna e komisionit hetimor për energji. Sipas tij, refuzimi për themelimin e komisionit po bëhet me direktivat e kryeministrit Kurti.

“Është e habitshme dhe zgjon kureshtje të madhe se pse shumica VV e kundërshton këtë, çfarë janë duke fshehur që nuk po e lejojnë themelimin e këtij komisioni. Është e pakuptimtë, dhe çfarë është duke fshehur shumica me direktivë të Qeverisë dhe kryeministrit Kurti”, ka shtuar Tahiri.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika