Tahiri përplaset me Zybën për kutinë e votimit

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë për të dytën herë, kësaj herë shkas u bënë deputetët e opozitës të cilët e pamundësuan një gjë të tillë. Njëjtë, sikurse deputeti i LDK-së Armend Zemaj, edhe ai i PDK-së Abelard Tahiri, e ka marrë kutinë e votimit për t’ia pamundësuar pozitës të votojnë për gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese

Deputetët e pozitës dhe opozitës janë përplasur përsëri në kuvend, por kësaj here për kutinë e votimit në të cilën do të vendoseshin votat e deputetëve për zgjedhjen e dy kandidatëve për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

Pasi herën e parë kutinë e largoi nga foltorja Armend Zemaj i LDK-së, kësaj here Abelard Tahiri u konfrontua me deputetin e VV-së Salih Zyba.

Tahiri e mori kutinë dhe e hodhi në dysheme, duke tentuar kështu t’ia pamundësojë deputetëve të pozitës votimin.

Deputetët e opozitës, të enjten e pese majit, gjatë seancës plenare kanë filluar që me goditje të tavolinave, e fishkëllima të krijojnë zhurmë me qëllim që t’i pamundësojnë punimet e Kuvendit të Kosovës, si shenjë revolte për mosthemelimin e komisionit hetimor për energji.

Për qetësuar situatën kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka thirrur një mbledhje me shefat e grupeve parlamentare

Seanca është shtyrë për së dyti herë, tash deri në orën 14:00.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika