Tahiri: Sesionin vjeshtor të Kuvendit po e nisim me debat parlamentar për skandalin e Qeverisë me librat shkollorë

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me degradimin e arsimit në Kosovë dhe ka thënë se përgjegjësia për këtë situatë i takon qeverisë dhe kërkon llogaridhënie

Abelard Tahiri, PDK

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, ka njoftuar përmes një njoftimi në faqen e tij në Facebook se përgjegjësia për degradimin e arsimit është përgjegjësi që kërkon llogaridhënie nga Qeveria.

“Përgjegjësia për degradimin e arsimit, e manifestuar në kurriz të nxënësve, prindërve e mësimdhënësve me rastin e mosfurnizimit të tyre me libra shkollorë nga ana e qeverisë, është përgjegjësi që kërkon llogaridhënie. Prandaj, sesionin vjeshtor të Kuvendit po e nisim me debat parlamentar për skandalin e Qeverisë me librat shkollorë”, ka shkruar Tahiri.

Tutje, ai ka theksuar se “kjo modë degradimi që ka nisur nga hajnia në energji e rezerva shtetërore, tek izolimi dhe sanksionet ndaj Kosovës, e deri te bllokimi i ekonomisë dhe papunësia e ikja e të rinjve, të cilin degradim e ka sjellë në mesin tonë paaftësia e qeverisë së Albin Kurtit, duhet të marrë fund sa më parë”.

“Për këtë shkak, në Kuvend dhe në mënyrë demokratike, do të angazhohemi ekskluzivisht për t’i dhënë fund kësaj qeverisje depresive e korruptive”, ka përfunduar Tahiri.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika