Tahiri: Tentimi i VV-së për kapjen e mediave u kompletua me emërimin e Luljeta Aliut në KPM

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se emërimi i Luljeta Aliut si anëtare e KPM-së, është tentim i kapjes së mediave

Abelard Tahiri, kryetar i grupit parlamentar të PDK-së

Emërimin e Luljeta Aliut, si anëtare të Komisionit të Pavarur të Mediave (KPM), deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, e ka cilësuar si tentim të VV-së për kapjen e mediave të lira.

“Mësymja e Vetëvendosjes për t’i kapur mediat e lira dhe veçmas RTK-në si transmetues publik, pas Bordit e Redaksisë, u kompletua sot në Kuvend me emërimin e Luljeta Aliut, një militanteje politike të Lëvizjes Vetëvendosje, si anëtare të Komisionit të Pavarur për Media”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se një veprim i tillë tregon simptomën e parë të pushtetit, i cili frikësohet nga të bëmat e veta.

“Kapja e mediave është simptoma e parë dhe më domethënëse e një pushteti të korruptuar, që frikësohet nga të bëmat e tij, të cilat kërkon t’i mbajë nën kontroll e jashtë vëmendjes së qytetarëve. Krejt dhe zhdrejt, kundër fjalës së lirë, në mbrojtje të korrupsionit qeveritar”, ka thënë Tahiri.

Ndryshe, edhe Qendra Evropiane për Lirinë e Medias (ECMPF) janë shprehur të zhgënjyer nga vendimi i Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e Luljeta Aliu-Krasniqit si anëtare të Komisionit të Pavarur për Media (KPM).

Në reagimin e tyre thuhet se Aliu e ka përkrahur publikisht Lëvizjen Vetëvendosje dhe politikat e saj, si rrjedhojë, sipas tyre, ajo nuk mund të jetë e pavarur.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika