Tahiri thirrje BE-së për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të BE-së, që të kenë besim në Republikën e Kosovës “si një prej partnerëve më të devotshëm në përqafimin e vlerave dhe standardeve që burojnë nga BE-ja, ku një nga shtyllat është edhe liria e lëvizjes”

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri

Në seancën e tre gushtit në Kuvendin e Kosovës, deputetët e Kosovës kanë nisur debatin parlamentar mbi çështjen e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian për qytetarët e Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka thënë se Kuvendi i Kosovës duhet të ketë një Rezolutë, përmes së cilës, duhet të ngritet kjo çështje për një vendim meritor dhe sa më të shpejtë.

“Ne, deputetët e Kuvendit të Kosovës, zotohemi se do t’i shpiejmë përpara të gjitha reformat që garantojnë shtetin e së drejtës, nismat kundër korrupsionit, projektet për punësim e zhvillim, mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve, garancinë për institucionet e pavarura, dhe garantimin e çdo standardi evropian mbi të dhënat personale dhe gjendjes civile, kontrollin e trafikimit me qenie njerëzore dhe luftimin e pakompromis të të gjitha format e trafikimit me narkotik”, ka thënë Tahiri.

Ai u ka bërë thirrje vendeve anëtare që të kenë besim në Republikën e Kosovës “si një prej partnerëve më të devotshëm në përqafimin e vlerave dhe standardeve që burojnë nga BE-ja, ku një nga shtyllat është edhe liria e lëvizjes”.

“Kuvendi fton Këshillin Evropian që të marrë vendim meritor për marrëveshjen për lëvizjen e lirë në zonën shengen për qytetarët e Kosovës”.

Ai po ashtu, ka thënë se qeveria e vendit duhet të punojë në avancimin e platformës shtetërore, politike, ekonomike, kundrejt zhvillimeve të BE-së ndaj Kosovës.

“Përfshirë refuzimin eventual të liberalizimit të vizave për Kosovën, vazhdimin e status-quos, dhe pozicionimin e Kosovës pas këtyre zhvillimeve. Qeveria e Kosovës duhet të angazhohet seriozisht në përfshirjen e ekspertëve më të mirë të vendit për të ndihmuar në implementimin, monitorimin dhe vlerësimin e platformës shtetërore”, ka shtuar Tahiri.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika