Tahiri thotë se neni 7 i planit evropian i jep autonomi serbëve të Kosovës

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se plani evropian për të cilën është akorduar kryeministri Kurti, përmes nenit 7 të saj iu siguron serbëve autonomi

Shef i GP të PDK-së, Abelard Tahiri. FOTO:EO

Shefi i GP-së së Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, duke thënë se ka sjellë marrëveshje të dëmshme për Kosovën.

Me theks të veçantë, Tahiri e ka përmendur nenin 7 të planit evropian, ku flitet për “vetëmenaxhimin”, i cili, sipas tij, i jep serbëve të Kosovës autonomi.

Sipas tij, ky nen është më i dëmshëm se vetë Asociacioni.

“Vetë institucionet e Kosovës në një formë po e kontestojnë shtetësinë tonë. Neni 7 po e etablon atë që do të ndërtohet e që ka me qenë autonomia e serbëve. Nuk është Asociacioni më çështje, është neni 7, është autonomia që ne e marrim si obligim ndërkombëtar”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika